Potrawy


 

 

Sos miodowo-rodzynkowy

Produkty na średniej wielkości sosjerkę. Czubata szklanka bardzo dobrych gatunkowo rodzynek, koniecznie bezpestkowych (mogą być sułtanki), szklanka prawdziwego koniaku lub winiaku, szklanka płynnego miodu, duża łyżka lub trochę więcej soku z cytryny (przecedzić przez siteczko), szklanka wody nie gazowanej.

Przygotowanie:
W wodzie z dodatkiem połowy alkoholu, w naczyniu bez przykrycia, gotujemy na niewielkim ogniu (ważne) rodzynki, aż będą miękkie.Trwa to około 8-10 minut. Po zestawieniu z ognia i lekkim przestudzeniu, rodzynki rozcieramy. Gdy utworzy się jednolita masa, dodajemy, cały czas rozcierając pozostały alkohol, miód i sok z cytryny, ucieramy aż utworzy się lekki o aksamitnej konsystencji, wspaniałym aromacie i pięknej barwie złotego bursztynu sos. Podajemy go na gorąco lub zimno do cienkich plastrów z pieczonej piersi indyka. Sos jest niezwykle kosztowny i czasochłonny podczas przygotowywania, ale przepyszny, więc gdy mamy wyjątkową okazję kulinarną, możemy go, chociaż raz w roku, przygotować i zachwycić trudnym do opisania smakiem biesiadników.
Będą zachwyceni !!!
__________________________________________________


Kurczak z miodem i rozmarynem

Składniki dla 4 osób
1 dokładnie oczyszczony kurczak
3 niepryskane cytryny
4 gałązki świeżego rozmarynu
1 łyżka oliwy z oliwek
200 g miodu
125ml (mały kieliszek) słodkiego białego wina
sól i pieprz

Podgrzewamy piekarnik do 220OC. Starannie myjemy i osuszamy cytryny. Obieramy 1 cytrynę ze skórki i kroimy ją na ćwiartki.Myjemy i osuszamy rozmaryn. Wnętrze kurczaka posypujemy solą i pieprzem, następnie nadziewamy ćwiartkami 1 cytryny i 1 gałązką rozmarynu..
Układamy kurczaka w płaskim naczyniu, wkładamy do piekarnika i polewamy oliwą z oliwek. Posypujemy solą i pieprzem, na wierzchu rozkładamy resztę rozmarynu. Wlewamy jedną szklankę wody i zamykamy kurczaka w piekarniku. Gdy zacznie się rumienić, obracamy go, żeby piekł się równomiernie i polewamy sosem tworzącym się na nie naczynia. Pieczemy przez 30 min. W razie potrzeby dolewamy wody.
W międzyczasie podgrzewamy miód na parze, aby nabrał ciekłej konsystencji. Płynnym miodem całą powierzchnię kurczaka i okładamy na niej ćwiartki z pozostałych cytryn. Dalej pieczemu przez 30 min. w temperaturze 200oC, regularnie polewając kurczaka sosem z dna naczynia.
Następnie kroimy kurczaka na kawałki i układamy je wraz z ćwiartkami cytryn na podgrzanym, płaskim naczyniu. Spłukujemy winek naczynie , w którym piekł się kurczak, i tak powstałym sosem polewamy kawałki kurczaka. Podajemy natychmiast.
(wg. Miód Potrawy na każdą okazję, Wydawnictwo RM, Warszawa 2010)
__________________________________________________

 

 youtube mail

 

 

PŁAĆ BEZPIECZNIE 

DANE FIRMY:

 

adres

Adres:

Pasieka Kujawska Apicom Joanna Pawłowska-Tyszko

ul. Wojska Polskiego 29a

87-840 Lubień Kujawski

telefon

telefon:

+48 570 843 119

mail

e-mail:

biuro@miodpszczeli.pl